picjumbo.com_HNCK4070

Czy nauka poprzez konwersacje z rosyjskiego jest skuteczna?

Umiejętność posługiwania się językiem rosyjskim może okazać się nam bardzo przydatna: posługuje się nim niemalże 300 milionów ludzie na całym świecie! Dlatego warto się go uczyć – jednak w jaki sposób najskuteczniej… może nauka poprzez konwersacje z rosyjskiego?

Gdzie wciąż można posługiwać się językiem rosyjskim?

Aż chce się odpowiedzieć na to pytanie „Jak to gdzie – w Rosji!”, ale nie jest to cała prawda. Język rosyjski (dawniej także zwany wielkoruskim) jest także, poza wspomnianą już Rosją, językiem urzędowym w Kirgistanie i na Białorusi, jest też językiem oficjalnym w Kazachstanie. Rosyjski jest także używany w innych krajach (lub ich częściach), w których nie ma jednak statusu oficjalnego; są to m.in. Ukraina, Łotwa, Mołdawia, Estonia, Litwa, Azerbejdżan, Uzbekistan, Armenia, Turkmenistan, Tadżykistan czy Rumunia. Według różnych źródeł posługuje się nim aż do 300 milionów ludzi na całym świecie!

W czasach ZSRR język rosyjski był obowiązkowym przedmiotem w szkołach we wszystkich krajach Układu Warszawskiego. Współcześnie został on wyparty z lekcyjnych sal przez język angielski i niemiecki (ostatnio coraz częściej także włoski czy hiszpański), jednak mimo wszystko pozostaje jednym z najpopularniejszych języków obcych znanych Polakom (według badań Eurostatu).

Jak najskuteczniej uczyć się rosyjskiego?

Polacy należą do tej grupy narodów, którym będzie łatwiej nauczyć się języka rosyjskiego niż np. francuskiego. Powodem jest wspólne pochodzenie (z rodziny języków słowiańskich) zarówno naszego języka ojczystego, jak i rosyjskiego.

Mimo tego, początkującym dużą trudność może sprawiać właściwa wymowa i akcentowanie wyrazów. Nie mniejszym kłopotem okazuje się nauka cyrylicy – alfabetu rosyjskiego. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest uczenie się poprzez konwersacje z rosyjskiego z kimś, kto dobrze zna i rozumie ten język. Dla zabieganych i ceniących swój czas stworzono platformy online do konwersacji w języku, którego chcemy się nauczyć.

W ten sposób nie tylko zaoszczędzisz czas i pieniądze (sam wybierasz stawkę, którą jesteś gotów zapłacić, nie musisz kupować biletu autobusowego czy tankować samochodu, nie tracisz także cennych minut czy godzin na dojazd do lektora), ale także uczysz się poprawnej wymowy i masz styczność z językiem mówionym.

Zobacz komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *